Паломництво по Україні → Ікона Матері Божої Теребовлянської

Ікона Матері Божої Теребовлянської
Історія ікони Матері Божої Теребовлянської сягає часів 17 століття. Тоді на українські землі набігали турецькі і татарські орди. У 1672 році турецький султан Магомет IV здобув місто Кам'янець-Подільський. Бусурманин, не бажаючи вступити в місто, оскільки там було багато церков, наказа спочатку вивести звідти усіх християн. Невдовзі, у 1673 році, турки напали на Теребовлю, що була на той час дуже слабким оборонним місцем. Вона мала лише один замок, оточений муром, неподалік якого стояв монастир отців Василіян, у церкві якої здавна перебувала чудотворна ікона Божої Матері.
Дізнавшись про наближення турків, жителі Теребовлі поспішили до замку, разом з ними і ченці монастиря, взявши з собою монастирські цінності і ікону в тому числі. Закрившись у замку теребовлянці мали слабеньку надію на те, що зможуть встояти проти татар. Проте усі щиро молилися і благали про допомогу у Богородиці.
14 днів облягали турки Теребовлю, проте навіть вибиваючись із останніх сил вони не могли взяти місто. Тоді турки, не спроможні нічого вдіяти, вирішили висадити замок у повітря. Готуючись до страшної смерті теребовлянці зібралися біля чудотворної ікони і благали про допомогу. І невдовзі сталося чудо. Усі міни, які турки підклали під замком, вибухаючи не руйнували мурів замку, а вдарили в сторону турків. Самі турки бачили, (пізніше це оповідали два молдовські воїни, що повернулися з походу), як по мурах ходила Діва Марія в світлій ризі і відвертала кулі від нього.
З того часу Теребовлянська ікона привернула тисячі паломників і прочан. Про чуда невдовзі дізнався єпископ Йосип Шумлянський, який вирішив, що для кращої безпеки ікону потрібно перенести до Львова. У 2000 р. Ярослав Мовчан та Данило Мовчан реставрували Теребовлянську ікону. Фахівці датували ікону XVII століттям, а її шати XX ст. Дослідники виявили підтвердження тому, що ікона справді була плачуча.